KP PSP Środa Wlkp.

 

 

 

 

DZIAŁANIA RATOWNICZE

 

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: C:\d\sroda\pic\strazacy.jpg    Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: C:\d\sroda\pic\ministrazacy02.jpg   Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: C:\d\sroda\pic\ministrazacy07.jpg

 

 

Kolejny tragiczny wypadek na DK nr 11

 

W dniu 20.02.2015 r. we wczesnych godzinach rannych na drodze krajowej nr 11 na wysokości miejscowości Dębiec doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego.  Informacja o zdarzeniu wpłynęła do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. o godz. 05:04. Na miejsce zdarzenia zadysponowano trzy zastępy z JRG w Środzie Wlkp., trzy zastępy z JRG w Poznaniu  oraz dwa zastępy z OSP w Kórniku.

W zdarzeniu drogowym brał udział samochód osobowy marki Renault Scenic oraz Opel Vivaro. Dwie osoby poniosły śmierć na miejscu a 9 osób odniosło obrażenia. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu dostępu do osób poszkodowanych przy użyciu sprzętu hydraulicznego. Czynności zmierzające do wyjaśnienia przyczyn oraz okoliczności wypadku na miejscu zdarzenia prowadzili: prokurator, lekarz medycyny sądowej oraz funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. W związku z zaistniałym wypadkiem droga krajowa nr 11 była zablokowana przez kilka godzin.

Tekts: mł. bryg. Radosław Pietrzyński,  zdjęcia: asp. sztab. Zbigniew Filipiak

 

 

 

 

 

 

 

 

Tragiczny wypadek na „jedenastce”

 

W dniu 9.02.2015 r. w godzinach południowych na drodze krajowej nr 11 na wysokości miejscowości Bronisław doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego.  Informacja o zdarzeniu wpłynęła do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. o godz. 12:30. Na miejsce zdarzenia zadysponowano trzy zastępy z JRG w Środzie Wlkp., dwa zastępy z JRG w Jarocinie  oraz jeden zastęp z OSP w Krzykosach.

W zdarzeniu drogowym brał udział samochód ciężarowy marki DAF i samochód osobowy Renault Kangoo, którego kierowca poniósł śmierć na miejscu. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu dostępu do ciała kierowcy przy użyciu sprzętu hydraulicznego. Czynności zmierzające do wyjaśnienia przyczyn oraz okoliczności wypadku na miejscu zdarzenia prowadzili: prokurator, lekarz medycyny sądowej oraz funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. W związku z zaistniałym wypadkiem droga krajowa nr 11 była zablokowana do godzin wieczornych.

Tekst: st. kpt. Bogusław Podgórski, zdjęcia: st. asp. Wojciech Janicki

 

 

 

 

Pożar baraku socjalnego

 

Dnia 6 lutego 2015 r. o godz. 9:30 dyżurny operacyjny powiatu przyjął zgłoszenie o pożarze kontenera socjalnego znajdującego się na terenie budowy hali sportowej przy ul. Kościuszki w Środzie Wlkp.

Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy Straży Pożarnej z JRG, które po dotarciu na miejsce zdarzenia natychmiast przystąpiły do akcji gaśniczej.  Na szczęście nikt z pracowników znajdujących się na placu budowy nie ucierpiał, jednak mimo bardzo szybkiej reakcji strażaków zarówno barak jak i znajdujące się w nim wyposażenie oraz urządzenia budowlane uległy całkowitemu spaleniu.

Tekst, foto: mł. kpt. Michał Bartkowiak

 

 

 

 

 

Pożar stodoły

 

W dniu 30.01.2015r. o godzinie 14.41 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. wpłynęło zgłoszenie o pożarze stodoły w miejscowości Sulęcin. Na miejsce zdarzenia zadysponowano  trzy zastępy z JRG w Środzie Wlkp. a także zastępy z OSP w Krzykosach, Sulęcinie i Sulęcinku. W momencie przybycia pierwszej jednostki OSP na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się drewniana część stodoły wraz z dachem o konstrukcji drewnianej pokrytej płytami falistymi - eternitem. W pobliżu, znajdował się budynek gospodarczy oraz budynek mieszkalny. Działania strażaków w pierwszej fazie akcji gaśniczej polegały na podaniu prądów gaśniczych w obronie budynku chlewni oraz budynku gospodarczego. Po dojeździe pozostałych jednostek podano pięć prądów wody w natarciu na palące się obiekty stodoły oraz wiaty. Prowadząc jednocześnie działania w obronie budynku chlewni, skierowano prądy wody na obiekt dopalającej się drewnianej stodoły. Po ugaszeniu przystąpiono do rozbiórki drewnianych pozostałości konstrukcji stodoły, w celu całkowitego dogaszenia pożaru. Podczas działań właściciel posesji zgłosił się do KDR informując  go o złym samopoczuciu. Zadysponowano przez SKKP w Środzie Wlkp. Zespół Ratownictwa Medycznego. Do czasu przybycia ZRM , osobie poszkodowanej udzielono kwalifikowanej pomocy przedmedycznej.

Tekst: kpt. Zbigniew Tunkiewicz, foto: asp. sztab. Mariusz Poll

 

 

 

 

 

Dachowanie na DW nr 432

 

W dniu 15.01.2015 r. w godzinach porannych na drodze wojewódzkiej Nr 432 na wysokości miejscowości Zberki doszło do wypadku drogowego. Z niewyjaśnionych przyczyn kierujący samochodem osobowym marki Skoda Fabia zjechał z drogi do rowu po czym samochód dachował. W wyniku wypadku auto zostało zniszczone, mimo to kierujący miał dużo szczęścia i nie odniósł obrażeń ciała. Do powstania wypadku mogła się przyczynić poranna gołoledź na jezdni.

Tekst: kpt. Tunkiewicz Zbigniew

Zdjęcia: mł. asp. Frach Ryszard

 

 

 

 

Pracowity weekend dla strażaków

 

Interwencje związane z silnymi wiatrami zaczęły się już w piątkowe popołudnie. Łącznie strażacy z powiatu średzkiego wyjechali do działań 20 razy. Działania zazwyczaj polegały na  usuwaniu powalonych drzew oraz  połamanych konarów z dróg. W miejscowości Zielniki wiatr zerwał dach z budynku gospodarczego . Najgroźniejsze zdarzenie mało miejsce w Winnej Górze gdzie przewracające się drzewo przygniotło samochód osobowy, którym podróżowały  dwie osoby. Na szczęście w wszystkich tych zdarzeniach prócz strat materialnych nikt nie odniósł żadnych obrażeń. W działaniach łącznie brało udział  122 strażaków  z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Środzie Wlkp. oraz jednostek OSP powiatu średzkiego.   

Tekst mł. Bryg. Radosław Pietrzyński

Foto  st.  asp. Wojciech Janicki

 

 

 

 

 

Wypadek na drodze krajowej nr 11

 

W dniu 20 grudnia o godzinie 15:56 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej  w Środzie Wielkopolskiej wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze krajowej nr 11 w miejscowości Środa Wlkp. Po przybyciu na miejsce jednostek Straży Pożarnej okazało się, że doszło do zdarzenia drogowego w którym udział brały dwa pojazdy osobowe – Ford Ka i Opel Astra. Pojazdy znajdowały się na jezdni blokując jeden pas ruchu. W pojeździe marki Opel Astra przebywała jedna osoba – przytomna, pozostałe osoby uczestniczące w zdarzeniu opuściły samochody o własnych siłach przed przybyciem jednostek SP . W tym samym czasie przybył ZRM Środa Wlkp. Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, oświetlenia miejsca działań oraz pomocy ZRM. Cztery osoby zostały przewiezione do szpitala w Środzie Wlkp. Przyczynę zdarzenia wyjaśnia KP Policji w Środzie Wlkp.

Tekst i zdjęcia: mł. bryg. R. Pietrzyński.

 

 

 

 

Pożar budynku gospodarczego

 

W dniu 30.11.2014r. o godzinie 17.08 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wielkopolskiej wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Annopole gm. Środa Wlkp.

Na miejsce pożaru zadysponowano 6 zastępów Straży Pożarnej: 3 zastępy z JRG w Środzie Wlkp., 2 zastępy z OSP Koszuty i 1 z OSP Zaniemyśl. W momencie przybycia jednostek Straży Pożarnej na miejsce zdarzenia stwierdzono, że część budynku gospodarczego, w której znajdowała się kotłownia objęta jest ogniem, dym i płomienie wydobywają się przez wypaloną drewnianą konstrukcję dachu.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów wody w obronie na konstrukcje dachową oraz dwóch prądów w natarciu na palący się budynek. Podczas prowadzenia działań ewakuowano z zagrożonego pomieszczenia trzodę chlewną w ilości 7 sztuk. Następnie rozebrano część dachu w celu dogaszenia pożaru oraz oddymiono pomieszczenie kotłowni.

Tekst i zdjęcia: st. kpt. Bogusław Podgórski

 

 

 

 

Zaginęła 78 letnia kobieta

 

W dniu 14  listopada 2014 roku o godz. 19.00 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wielkopolskiej zwrócił się do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wielkopolskiej o pomoc w poszukiwaniu zaginionej kobiety. Dyspozytor zadysponował do poszukiwań sześć zastępów; JRG Środa Wlkp. OSP Miąskowo, OSP Witowo, OSP Pęczkowo, OSP Sulęcinek, OSP Brodowo – łącznie 35 strażaków. Poszukiwania rozpoczęły się o godzinie 19.15 w miejscowości Miąsowo. Strażacy wraz z Policjantami, przeszukali obszar leśny o powierzchni około 10 hektarów. Poszukiwania zakończyły się sukcesem wyziębioną, ale przytomną kobietę odnaleziono leżącą w zagłębieniu w lesie. Odnalezionej udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazano przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

 

Tekst; mł. bryg. Radosław Pietrzyński Foto;  sierż. sztab Mariusz Idziorek

 

 

 

 

Kolejny wypadek na DK 11

 

W dniu 10 listopada o godzinie 2:18 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej  w Środzie Wielkopolskiej wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze krajowej nr 11 w miejscowości Wolica Pusta. Po przybyciu na miejsce jednostek Straży Pożarnej okazało się, że samochód ciężarowy marki DAF zjechał z drogi  ścinając dwa przydrożne drzewa. W wyniku wypadku kierowca odniósł obrażenia i został odwieziony do szpitala przez Zespół Ratownictwa Medycznego. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej przy użyciu sprzętu hydraulicznego oraz oświetleniu terenu działań.

Tekst: mł. bryg. Radosław Pietrzyński; zdjęcia:  asp. sztab. Zbigniew Filipiak.

 

 

 

 

 

 

Tragiczny wypadek na DK 11

 

W dniu 22.10.2014 r. o godzinie 22:45 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. wpłynęła informacja o wypadku drogowym, który miał miejsce w miejscowości Marianowo Brodowskie na DK 11. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Środzie Wielkopolskiej oraz zastępy OSP z Krzykos, Brodowa i Koszut.

Po dotarciu na miejsce zastępów straży pożarnej okazało się, że doszło do zderzenia czołowego samochodu ciężarowego marki Scania z busem Renault Traffic.  Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz kierowaniu ruchem. W wyniku obrażeń odniesionych podczas wypadku obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon jednego z podróżujących busem natomiast druga osoba została przetransportowana przez Zespół Ratownictwa Medycznego do Szpitala w Środzie Wlkp.

Na miejsce prowadzonych działań przybył prokurator oraz lekarz medycyny sądowej. Okoliczności powstania zdarzenia wyjaśniają  funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp.

Tekst: st. kpt. Bogusław Podgórski, zdjęcia: asp. sztab. Zbigniew Filipiak

 

 

 

 

Zderzenia dwóch aut osobowych i samochodu ciężarowego.

 

W dniu 22.10.2014 r. o godzinie 13:22 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. wpłynęła informacja o wypadku drogowym w miejscowości Miąskowo na DK 11. Do zdarzenia zadysponowano trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Środzie Wielkopolskiej oraz zastępy z OSP Krzykosy i OSP Pięczkowo.

Po przybyciu SP na miejsce zdarzenia stwierdzono, że doszło do wypadku drogowego w którym brały udział 2 samochody osobowe i jeden ciężarowy. W samochodzie osobowym marki Opel Astra podróżowały dwie osoby dorosłe oraz małe dziecko. Mężczyzna wraz z dzieckiem opuścili pojazd o własnych siłach natomiast dostęp do osoby kierującej  wykonali strażacy przy użyciu sprzętu specjalistycznego. Następnie  osoba poszkodowana została przekazana Zespołowi Ratownictwa Medycznego i przetransportowana na oddział ratunkowy Szpitala w Środzie Wlkp. Pozostałe osoby biorące udział w zdarzeniu znajdowały się poza pojazdami i były pod opieką Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Czynności wyjaśniające na miejscu zdarzenia prowadzili funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp.

Tekst. St. kpt. Bogusław Podgórski, zdjęcia: kpt. Zbigniew Tunkiewicz

 

 

 

 

 

 

Samochodem w płot

 

W niedzielę o godzinie 03:43 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. dotarła informacja o wypadku drogowym, który miał miejsce w Chwałkowie. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Środzie Wielkopolskiej. Po dotarciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu okazało się, że samochód marki BMW zjechał z drogi i uderzył w betowe ogrodzenie jednej z posesji. W wyniku uderzenia, oderwany fragment ogrodzenia wpadł do budynku mieszkalnego przez otwór okienny, niszcząc jego wyposażenie. W wyniku wypadku obrażenia odniósł kierowca pojazdu. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu dostępu do poszkodowanego przy użyciu sprzętu hydraulicznego. Następnie kierowca został przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

Tekst: mł. bryg. Radosław Pietrzyński, zdjęcia: mł. kpt. Michał Bartkowiak

 

 

 

 

 

Wypadek na drodze krajowej nr 11

 

W dniu 29 września 2014 r. o  godzinie 20.48  do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym na trasie nr 11 w miejscowości Lubrze. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy:  jeden z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Środzie Wielkopolskiej oraz jeden zastęp z OSP Krzykosy. Po dotarciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu okazało się, że w wypadku uczestniczyły trzy samochody osobowe. W wyniku zdarzenia lekkie obrażenia odniósł kierowca jednego z pojazdów. Ranny kierowca został przewieziony przez Zespół Ratownictwa Medycznego do średzkiego szpitala.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych oraz oświetleniu terenu akcji.

Tekst: mł. bryg. Radosław Pietrzyński, zdjęcia: asp. sztab. Jarosław Frach.

 

 

 

 

Pechowe skrzyżowanie

 

W poniedziałkowy poranek około godziny 10.11 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. dotarła informacja o wypadku na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 11 z drogą wojewódzką nr 432 na wysokości miejscowości Środa Wlkp. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Środzie Wielkopolskiej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że w wypadku uczestniczyły dwa samochody; Mazda 626 i  Mercedes Atego. W wyniku zdarzenia lekkie obrażenia odniosło 5 osób, które zostały przetransportowane przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych.

Tekst: mł. bryg. Radosław Pietrzyński, zdjęcia: mł. kpt. Michał Bartkowiak

 

 

 

 

Psina w studni

 

W piątkowy poranek strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Środzie Wlkp. zostali zadysponowani do Starkówca Piątkowskiego do nietypowej akcji. Pomocy potrzebował pies, który wpadł do studni o głębności około 2 m. Strażacy wydobyli wyziębionego i wycieńczonego pupila i przekazali go właścicielowi.   

Tekst: mł. bryg. Radosław Pietrzyński, zdjęcia: asp. Sztab. Mariusz Poll

 

 

 

 

 

 

Wypadek drogowy na ulicy Brodowskiej

 

W dniu 4 sierpnia br. około godziny 18.36 do dyspozytora Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym w Środzie Wielkopolskiej na ulicy Brodowskiej. Do akcji ratowniczej zadysponowano dwa zastępy z JRG Środa Wielkopolska. W wypadku brały udział dwa samochody osobowe Fiat Seicento i Seat Toledo. Będący na miejscu lekarz stwierdził zgon jednej osoby . Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w rozbitych pojazdach, neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych oraz oświetleniu terenu akcji podczas prowadzonych czynności wyjaśniających przez prokuratora, biegłego sądowego z dziedziny rekonstrukcji wypadków drogowych, techników kryminalistyki i policjantów ruchu drogowego.

Tekst: st. kpt. Bogusław Podgórski; Foto:  st. sekc. Artur Graczyk

 

 

 

 

 

 

Pożar kotłowni

 

W dniu 04.08.2014r. o godzinie 5.46 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wielkopolskiej wpłynęło zgłoszenie od pracownika zakładu produkcyjnego o pożarze w pomieszczeniu kotłowni. Przybyłe jednostki SP potwierdziły  że pożar ma miejsce w pomieszczeniu kotłowni  budynku produkcyjnego. Pracownicy zakładu opuścili budynek  przed przybyciem jednostek SP i znajdowali się poza terenem działań ratowniczych. Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu instalacji elektrycznej i zamknięciu głównego zaworu gazu w budynku produkcyjnym. Następnie strażacy wyposażeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych przystąpili do gaszenia pożaru i podali  jeden prądu wody w natarciu na palące się wnętrze kotłowni wraz z wyposażeniem, oddymieniu kotłowni i przewietrzeniu hali produkcyjnej oraz usuwaniu  nadpalonych materiałów i dogaszaniu ich na zewnątrz budynku.

Tekst: st. kpt. Bogusław Podgórski, Foto: mł. kpt. Michał Bartkowiak

 

 

 

 

 

 

Środa Wlkp. – Pożar zboża na pniu oraz ścierniska.

 

W dniu 03.08.2014 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wielkopolskiej wpłynęło zgłoszenie o pożarze zboża na pniu oraz ścierniska w m. Szypłów gm. Nowe Miasto n/Wartą. Do zdarzenia zadysponowano strażaków z  Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej ze Środy Wlkp. oraz zastępy z jednostek OSP z Klęki, Nowego Miasta, Pęczkowa i Krzykos. Po dojeździe na miejsce i rozpoznaniu sytuacji przez KDR, potwierdzono pożar zboża na pniu oraz ścierniska z balotami ze słomą na łącznej powierzchni około 13 ha. Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 4 prądów wody na palące się zboże oraz 4 prądów na palące się ściernisko. W działaniach gaśniczych uczestniczyły także jednostki z sąsiedniego powiatu jarocińskiego: zastępy z JRG Jarocin, OSP Cielcza, OSP Wilkowyja oraz OSP Jarocin. Strażakom biorącym udział w akcji gaśniczej pomagał właściciel terenu, który własnym sprzętem rolniczym wykonał pas orki wokół spalonego zboża. Dodatkowo prowadzenie działań utrudniał porywisty wiatr.

Tekst: kpt. Piotr Musielak, zdjęcia: st. asp. Mariusz Poll

 

 

 

 

 

Środa Wlkp. - Desperat na dachu

 

W dniu 02.08.2014 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wielkopolskiej wpłynęło zgłoszenie o mężczyźnie, znajdującym się na dachu budynku jednej z posesji na terenie miasta. Do zdarzenia zadysponowano siły z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej ze Środy Wlkp. zastęp OSP Brodowo oraz samochód ze skokochronem z JRG 7 z Poznania. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że mężczyzna w żaden sposób  nie zamierza opuścić dachu na którym się znajduję. Podjęte próby wstępnej negocjacji z mężczyzną przez obecną na miejscu policję i lekarza w celu sprowadzenia go w bezpieczne miejsce okazały się bezskuteczne. Dopiero po przyjeździe policyjnych negocjatorów, desperata udało się nakłonić do opuszczenia dachu i ewakuować za pomocą podnośnika hydraulicznego SH-24. Następnie został on przekazany zespołowi PRM.

Tekst: kpt. Piotr Musielak, zdjęcia: asp. sztab. Zbigniew Filipiak

 

 

 

 

 

 

Pożar ściernika

 

 W dniu 28 lipca 2014 r. około godziny 15.00 doszło do pożaru ścierniska w miejscowości Solec. Na miejsce zdarzenia został zadysponowany zastęp z JRG w Środzie Wlkp. oraz zastępy z pobliskich jednostki OSP z Krzykos i Sulęcina. Po przybyciu na miejsce pierwszej jednostki, kierujący działaniami ratowniczymi potwierdził pożar ścierniska na powierzchni ok. 1 ha oraz stogu słomy znajdującego się na granicy pola z nieskoszonym zbożem. Rozwijający się pożar stanowił również zagrożenie dla pobliskiego lasu. Ze względu na zaistniałą sytuację zadysponowano dodatkowe siły - zastępy z OSP Sulęcinek, Nowe Miasto, Klęka i Pięczkowo. Na miejsce zdarzenia udali się Dowódca i Zastępca Dowódcy JRG Środa Wlkp. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu pięciu prądów wody; trzech w natarciu na palące się ściernisko i stóg oraz dwóch w obronie pola ze zbożem na pniu i lasu. W wyniku pożaru spaleniu uległo 1, 5 ha ścierniska ze słomą, ok. 60 balotów słomy oraz 100 m2 leśnego poszycia. 

Tekst:  kpt. Zbigniew Tunkiewicz; Foto: st. asp. Mariusz Poll

 

 

 

 

 

 

(Nie)zagubiona nastolatka.

 

Dnia 23.07.2014 r. po godzinie 20 dyspozytor Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Środzie Wlkp. otrzymał zgłoszenie o zaginięciu czternastolatki, która ostatni raz widziana była nad jeziorem Raczyńskim. Do akcji poszukiwawczej zadysponowano zastęp Jednostki Ratowniczo Gaśniczej ze Środy Wlkp., 2 zastępy specjalistycznej grupy wodno - nurkowej z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Nr 1 w Poznaniu, a także zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z Zaniemyśla. Działania poszukiwawcze w miejscu gdzie ostatni raz widziana była nastolatka nie doprowadziły do jej odnalezienia. Akcja została przerwana przed północą ze względu na ograniczoną widoczność. Nazajutrz rano do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Środzie Wlkp. wpłynęła informacja, iż zaginiona została odnaleziona przez Policję w jednym z okolicznych ośrodków wypoczynkowych. Dziewczyna była cała i zdrowa.

Tekst: mł. bryg. Radosław Pietrzyński, zdjęcia: asp. sztab. Zbigniew Filipiak

 

 

 

 

Beczka w lesie

 

W dniu 22.07.2014 r. w godzinach przedpołudniowych Dyspozytor Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Środzie Wlkp. został poinformowany, iż w lesie nieopodal Zaniemyśla zauważono nieoznakowaną beczkę z substancją o bardzo intensywnym zapachu. Na miejsce zdarzenia zadysponowano jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Środzie Wlkp. oraz zastęp OSP Zaniemyśl.  Zadysponowany został również zastęp ratownictwa chemicznego z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Nr 6 z Poznania. Działania zadysponowanych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu strefy bezpieczeństwa, a także na zidentyfikowaniu substancji znajdującej się w beczce. Beczka nie uległa rozszczepieniu i nie nosiła oznak wycieku substancji na zewnątrz. Po zidentyfikowaniu substancji, beczka wraz z zawartością została przekazana leśniczemu w celu zabezpieczenia i poddania jej odpowiedniej utylizacji.

Tekst: mł. bryg. Radosław Pietrzyński, zdjęcia: st. kpt. Bogusław Podgórski

 

 

 

 

Poważny wypadek na DK nr 11 w miejscowości Miąskowo

 

W dniu 14.06.2014 na drodze krajowej nr 11 w miejscowości Miąskowo doszło do zderzenia pięciu pojazdów; 3 pojazdy osobowe, bus i samochód ciężarowy z przyczepą. W wypadku zginęła jedna osoba, a trzy osoby zostały ranne. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,  wykonaniu dostępu do osoby uwiezionej, przygotowaniu lądowiska dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, odłączeniu akumulatorów w rozbitych pojazdach, oświetleniu terenu akcji oraz neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych. W działach brały udział 3 zastępy z Komendy Powiatowej PSP Środa Wlkp. oraz zastępy OSP Krzykosy, Brodowo, Pięczkowo i Miąskowo. Po zakończeniu działań, które trwały prawie 9 godzin, teren akcji został przekazany zarządcy drogi.

Tekst: mł. bryg. Radosław Pietrzyński, zdjęcia: mł. kpt. Michał Bartkowiak

 

 

 

 

 

 

Wypadek na DK11

 

W dniu 02.06.2014 r. w godzinach południowych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu samochodu osobowego marki Honda z samochodem ciężarowym marki MAN. Zdarzenie miało miejsce na drodze krajowej nr 11 na skrzyżowaniu z ul. Brodowską w Środzie Wlkp.

Dyżurny operacyjny powiatu zadysponował do wypadku dwa zastępy z JRG Środa Wlkp. oraz jeden zastęp z OSP Brodowo. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym, którzy podróżowali samochodem osobowym, odłączeniu akumulatorów, neutralizacji płynów eksploatacyjnych oraz kierowaniu ruchem.

Tekst: mł. bryg. Radosław Pietrzyński, zdjęcia: mł. kpt. Michał Bartkowiak

 

 

 

 

Kolejny tragiczny wypadek na DK nr 11

 

W dniu 02.05.2014r w godzinach porannych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze krajowej nr 11 w miejscowości Kijewo.

Do zdarzenia zadysponowane zostały dwa zastępy z JRG Środa Wlkp. oraz jeden zastęp z OSP Brodowo.  W zdarzeniu udział brały trzy pojazdy osobowe oraz ciągnik siodłowy z naczepą.  Droga krajowa nr 11 była całkowicie zablokowana. Policja wyznaczyła objazd. Przybyły na miejsce lekarz  z  Zespołu Ratownictwa Medycznego stwierdził zgon kierowcy pojazdu osobowego. Pozostałe osoby uczestniczące w wypadku nie odniosły żadnych obrażeń. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach. Przy użyciu narzędzi hydraulicznych wydobyto ciało  z samochodu osobowego. Po przeprowadzeniu dochodzenia przez Policję i Prokuraturę, usunięto uszkodzone pojazdy z jezdni.

Dalsze działania SP polegały na usunięciu z jezdni płynów eksploatacyjnych oraz pozostałości po wypadku.

Tekst i zdjęcia: st. kpt. Bogusław Podgórski

 

 

 

 

 

 

 

Pożar samochodu

 

W godzinach przedpołudniowych dnia  28 kwietnia, na wiadukcie nad autostradą A-2 koło miejscowości Borzejewo zapalił się samochód osobowy marki Land Rover. Na szczęście nikomu nic się nie stało i kierujący pojazdem wraz z pasażerem bezpiecznie opuścili pojazd. Ogień pojawił się w komorze silnika pojazdu i  bardzo szybko się rozprzestrzeniał. W chwili przyjazdu pierwszych strażackich zastępów palił się już cały pojazd. Strażacy opanowali ogień i ugasili pojazd.  Auto uległo całkowitemu zniszczeniu. Wspólne działania ratowniczo-gaśnicze prowadziły zastępy OSP z Dominowa i JRG ze Środy Wlkp.

Tekst: st.asp. Zbigniew Filipiak, Zdjęcia: asp.sztab. Jarosław Kalak.

 

 

 

Nietypowe zgłoszenie

 

W dniu 28 kwietnia w godzinach rannych do dyspozytora Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. wpłynęło nietypowe zgłoszenie o obecności kozła sarny na terenie prywatnej posesji w centrum miasta. Do działań zadysponowano zastęp z JRG Środa Wlkp.  Działania strażaków  polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia; przy pomocy sieci złapano zwierzę, a następnie przewieziono pojazdem koła łowieckiego do lasu gdzie kozioł został wypuszczony.

Tekst: st.asp. Zbigniew Filipiak.

 

 

Pożar stogu

 

W dniu 12 kwietnia w godzinach nocnych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. wpłynęło zgłoszenie o pożarze stogu  słomy w miejscowości Wolica Pusta  gm. Nowe Miasto. Do działań zadysponowano dwa zastępy PSP - JRG Środa Wlkp. i Jarocin oraz zastępy OSP z miejscowości: Nowe Miasto, Klęka. W chwili przybycia pierwszych jednostek na miejsce zdarzenia pożar obejmował połowę stogu. Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu czterech prądów wody na palącą się część stogu. W wyniku podjętych działań udało się uratować połowę stogu.

Tekst: mł. bryg. Radosław Pietrzyński

Zdjęcia: st. asp. Mariusz Poll

 

 

 

 

 

Kolejny pożar

 

W dniu 08 kwietnia w godzinach popołudniowych do dyspozytora Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu i domku letniskowego   w miejscowości Młodzikowice gm. Krzykosy. Do działań zadysponowano dwa zastępy z JRG Środa Wlkp. oraz zastępy z OSP Zaniemyśl, Sulęcinek i Sulęcin. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia pożarem objęte było poszycie w lesie  oraz dwa z pośród pięciu usytuowanych na niewielkiej powierzchni otoczonych stawami barakowozów – pełniących rolę domków letniskowych. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na palące się poszycie lasu oraz palące się baraki. Kolejny prąd wody w obronie został skierowany na pobliski barak. Po ugaszanie przystąpiono do prac rozbiórkowych w celu dokładnego dogaszenia pożaru. W wyniku pożaru  częściowemu spaleniu uległy dwa baraki wraz z wyposażeniem oraz ok. 1300 m2 poszycia leśnego.     

Tekst , foto : kpt.  Zbigniew Tunkiewicz

 

 

 

 

 

 

Pożar mieszkania

 

W dniu 26 marca  o godzinie 19:41 do dyspozytora Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania w Środzie Wielkopolskiej przy ulicy Daszyńskiego. Do działań zadysponowano  dwa zastępy z JRG Środa Wlkp. oraz jeden zastęp z OSP Brodowo. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu straży pożarnej  było objęte pożarem pomieszczenie pokoju. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji osoby poszkodowanej na zewnątrz budynku i oświetleniu terenu akcji. Rannej osobie udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy, a następnie przekazano ją zespołowi ratownictwa medycznego. Dalsze działania polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu do wewnątrz pomieszczeń, oddymianiu i przewietrzaniu mieszkania.

W wyniku pożaru spaleniu uległo wyposażenie pokoju. Na miejsce działań przybili funkcjonariusze policji oraz przedstawiciel administratora budynku.

Tekst: st. kpt. Bogusław Podgórski

Zdjęcia: asp. sztab. Jarosław Kalak

 

 

 

Samochodem w drzewo

 

W dniu 25.03.2014 r. około godz. 15.09 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Środzie Wlkp. wpłynęło zgłoszenie o wypadku na ul. Kosynierów
w Środzie Wlkp. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Środa Wlkp. W momencie przybycia na miejsce pierwszego zastępu straży pożarnej okazało się, że na środku drogi znajduje się rozbity samochód marki PEUGEOT 206, blokując przejazd w obu kierunkach. Na miejscu znajdował się zespół ratownictwa medycznego, który udzielał pomocy poszkodowanemu kierowcy. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatora w pojeździe oraz neutralizacji rozlanych na jezdni płynów eksploatacyjnych.

Tekst: mł. bryg. Radosław Pietrzyński

Zdjęcia: mł. kpt. Michał Bartkowiak

 

 

\

 

 

Pożar przyczepy gastronomicznej

 

W dniu 13 marca 2014 r. o godzinie 15.35 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. dotarło zgłoszenia o pożarze przyczepy gastronomicznej w Środzie Wlkp. przy ul Hallera. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Środzie Wielkopolskiej. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu straży pożarnej wnętrze przyczepy było objęte pożarem. Pracownica punktu gastronomicznego, która w wyniku pożaru uległa poparzeniu znajdowała się pod opieką Zespołu Ratownictwa Medycznego. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływy prądu i podaniu dwóch prądów wody oraz jednego prądu piany ciężkiej na palącą się przyczepę. Miejsce prowadzonych działań gaśniczych po ich zakończeniu zostało przekazane właścicielowi.

Tekst: mł. bryg. Radosław Pietrzyński

Foto: mł. kpt. Michał Bartkowiak i Zbigniew Król ( Gazeta Średzka )

 

 

 

 

 

Wypadek na drodze krajowej nr 11

 

Dnia 05.03.2014 r. około godz. 21.46 na drodze krajowej Nr 11 na wysokości miejscowości Włostowo, doszło do zderzenia samochodu osobowego OPEL VIVARO z samochodem ciężarowym MAN. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Środzie Wlkp. W momencie przybycia na miejsce pierwszego zastępu straży pożarnej okazało się, że w wyniku zdarzenia poszkodowany został kierowca samochodu osobowego, który został zabrany przez zespołu ratownictwa medycznego. Działania przybyłych zastępów polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatorów w pojazdach, oświetleniu terenu akcji, neutralizacji rozlanych na jezdni płynów eksploatacyjnych oraz kierowaniu ruchem.

Tekst: mł. bryg. Radosław Pietrzyński

Zdjęcia: st.sekc. Paweł Grabowski

 

 

 

 

Niebezpieczny wypadek

 

W dniu 21.02.2014 r. w godzinach porannych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Środzie Wielkopolskiej wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodowym z udziałem samochodów Dacia Dokker, Mitsubishi Carisma i rowerzystki. W wyniku zdarzenia Mitsubishi potrącił kobietę jadącą rowerem. Przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego udzielił pomocy poszkodowanym osobom. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Środzie Wlkp. Działania przybyłych zastępów polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach. Na miejscu zdarzenia czynności wyjaśniające okoliczności prowadzili funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp.

Tekst i zdjęcia: kpt. Zbigniew Tunkiewicz.

 

 

 

 

Wypadek na autostradzie

 

Dnia 13.02.2014 r. o godz. 23.39 na 189 km Autostrady A2 doszło, do zderzenia samochodów VW PASAT i RENAULT CLIO. W wyniku zderzenia RENAULT CLIO wypadło z drogi, przerwało ogrodzenie i wjechało do przydrożnego rowu. Samochodem podróżowała jedna osoba, która w wyniku odniesionych obrażeń trafiła pod opiekę Zespołu Ratownictwa Medycznego. Do zdarzenia zadysponowano jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Środzie Wlkp. oraz dwa zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej Dominowo. Działania przybyłych zastępów polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu akcji oraz rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach.

Tekst: mł. bryg. Radosław Pietrzyński; Foto: OSP Dominowo

 

 

 

 

 

 

Kolejny niedzielny pożar

 

W niedzielne popołudnie 9 lutego 2014 r. o godzinie 15.48 dyspozytor Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Elżbietów gmina Nowe Miasto n/Wartą. Do zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG Środa Wielkopolska i Jarocin oraz zastępy OSP Nowe Miasto, Klęka i Żerków w sumie 7 zastępów z 34 strażakami. W chwili przybycia na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej objęty był pożarem dach budynku. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu trzech prądów wody na palące

się dach. Po opanowaniu pożaru, przeprowadzono częściowe prace rozbiórkowe drewnianych elementów konstrukcyjnych dachu oraz zabezpieczono mienia znajdującego się w budynku. Wójt Gminy Nowe Miasto zapewnił czterem pogorzelcom zastępczy lokal mieszkalny. Miejsce prowadzonych działań gaśniczych przekazano przybyłym na miejsce funkcjonariuszom policji.

Tekst: mł. bryg. Radosław Pietrzyński, Foto: Adam Majewski

 

 

 

 

 

Zgłoszenie brzmiało groźnie

 

W piątek 7 lutego 2014 roku o godz. 09.24 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Środzie Wlkp. wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu autobusu z samochodem ciężarowym. Zdarzenie miało miejsce na drodze krajowej Nr 11 na wysokości pierwszego zjazdu do Środy Wlkp. od strony Poznania. Z uwagi na autobus biorący udział w zdarzeniu zadysponowano sporą ilość sił i środków; dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Środzie Wlkp. oraz dwa zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Brodowa i Koszut. W momencie przybycia na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu straży pożarnej okazało się, że w autobusie na szczęście nie ma pasażerów, jechał nim tylko kierowca. W wyniku zdarzenia poszkodowany został kierowca autobusu, który trafił pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego. Działania przybyłych zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji rozlanych na jezdni płynów eksploatacyjnych oraz kierowaniu ruchem.

Tekst : mł. bryg. Radosław Pietrzyński; Foto: asp. sztab. Jarosław Frach

 

 

 

 

 

 

Wypadek na drodze krajowej nr 11

 

Dnia 26.01.2014 r. około godz. 18.30 na drodze krajowej Nr 11 na wysokości Miąskowa, doszło do zderzenia samochodów osobowych SKODA FABIA oraz FIAT SEICENTO, którymi podróżowały cztery osoby. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Środzie Wlkp. oraz jeden zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej Krzykosy. W momencie przybycia na miejsce pierwszego zastępu straży pożarnej okazało się, że uczestnicy zdarzenia opuścili pojazdy samodzielnie i znajdują się pod opieką zespołu ratownictwa medycznego. Działania przybyłych zastępów polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozłączeniu akumulatorów w pojazdach, neutralizacji rozlanych na jezdni płynów eksploatacyjnych oraz kierowaniu ruchem.

Tekst i zdjęcia: mł. bryg. Radosław Pietrzyński

 

 

 

 

 

 

Pożar na poddaszu

 

W niedzielę 26 stycznia 2014 r. o godz. 9.23 zauważono pożar na poddaszu jednorodzinnego budynku mieszkalnego w miejscowości Solec. Dyspozytor Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. po otrzymaniu zgłoszenia zadysponował: 3 zastępy oraz samochód z wysięgnikiem z JRG Środa Wlkp. ponadto zostało zadysponowanych 5 zastępów z jednostek OSP: Sulęcin, Krzykosy, Sulęcinek i Zaniemyśl.

W chwili przybycia na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej poddasze budynku było objęte pożarem, a spod pokrycia dachu wydobywał się gęsty dym. Działania strażaków polegały na podaniu trzech prądów wody na palące się poddasze. Akcja były prowadzona w trudnych warunkach atmosferycznych – temperatura – 10 °C. Po opanowaniu pożaru oddymiono pomieszczenia, usunięto spalone elementy wyposażenia oraz przeprowadzono częściowe prace rozbiórkowe ścianek działowych i podbitki sufitu. Ponadto wszystkie pomieszczenia zostały przewietrzone i sprawdzone kamerą termowizyjną.

Tekst i zdjęcia: mł. bryg. Radosław Pietrzyński

 

 

 

 

 

 

 

 

Pożar budynku suszarni do drewna

 

W dniu 16 stycznia 2014 roku o godz. 01:49 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. wpłynęło zgłoszenie od osoby postronnej o pożarze budynku suszarni na terenie tartaku w miejscowości Łękno.

Do zdarzenia zadysponowano trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśnicze ze Środy Wielkopolskiej oraz zastępy OSP z Zaniemyśla, Kępy Wielkiej, Krzykos, Sulęcinka oraz Koszut.

Pożar powstał wewnątrz budynku w pomieszczeniu kotłowni. W momencie przybycia jednostek straży pożarnej pożar obejmował część dachu. Działania straży pożarnej polegały na podaniu jednego prądu wody na palący się dach oraz dwóch prądów do wewnątrz budynku. Po ugaszeniu pożaru oddymiono pomieszczenie oraz dokonano sprawdzenia za pomocą kamery termowizyjnej po czym miejsce objęte działaniami przekazano właścicielowi.

Tekst: mł. bryg. Radosław Pietrzyński, zdjęcia: mł. kpt. Michał Bartkowiak

 

 

 

 

 

Trudne warunki

 

W dniu 15 stycznia 2014 roku o godz. 11:15 dyżurny SKKP PSP w Środzie Wlkp. otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w miejscowości Jeziory Wielkie.

Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśnicze ze Środy Wielkopolskiej oraz jeden zastęp z OSP Zaniemyśl.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pojazd osobowy marki Toyota Corolla znajduje się w rowie na dachu. Podróżująca pojazdem kobieta nie odniosła obrażeń i samodzielnie opuściła pojazd. Na miejsce zdarzenia przybyło również Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.

Tekst i zdjęcia: mł.kpt. Michał Bartkowiak

 

 

 

Pracowity poranek

 

W dniu 23 grudnia 2013 r. o godz. 7.12 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze wojewódzkiej nr 432 w miejscowości Połażejewo. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej ze Środy Wielkopolskiej.

W wypadku brał udział ciągnik siodłowy marki DAF wraz z naczepą który uderzył w drzewo. W pojeździe znajdowała się jedna osoba poszkodowana. Strażacy przy użyciu sprzętu hydraulicznego wykonali dostęp do rannej osoby, poczym została przekazana ZRM.

 W działaniach brały udział ZRM , Policja.

Tekst: st.ogn. Marek Leciej; Zdjęcia: mł. kpt. Bartkowiak Michał

 

 

 

 

 

 

Wypadek Chwałkowo

 

W dniu 04 grudnia 2013 r. o godz. 9.44 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. wpłynęło zgłoszone o wypadku drogowym w miejscowości Chwałkowo. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy Jednostki Ratowniczo Gaśnicze ze Środy Wielkopolskiej.

W wypadku brał udział samochód osobowy marki Fiat Punto oraz samochód ciężarowy marki Man. W samochodzie osobowym znajdowała się poszkodowana kobieta. Strażacy przy użyciu sprzętu hydraulicznego wykonali dostęp do rannej osoby, poczym została przekazana ZRM. Pasażer podróżujący z kobieta „piesek” został zabrany przez pracownika schroniska dla zwierząt. W działaniach brały udział ZRM , Policja.

Tekst: st. ogn. Pawlak Zbigniew; Foto: mł. kpt. Bartkowiak Michał

 

      

 

      

 

 

 

 

Wypadek w Dębiczu

 

W dniu 30 listopada 2013 r. o godz. 10.50 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. wpłynęło zgłoszone o wypadku drogowym w miejscowości Dębicz. Kierująca samochodem osobowy marki FIAT SIENA zjechał na pobocze i uderzyła w przydrożne drzewo. W wyniku wypadku kierująca pojazdem uległa obrażeniom i została przewieziona do szpitala przez ZRM. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy Jednostki Ratowniczo Gaśnicze ze Środy Wielkopolskiej, których działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania, neutralizacji rozlanego płynów eksploatacyjnych.

Tekst: mł. bryg. Radosław Pietrzyński, zdjęcia: kpt. Zbigniew Tunkiewicz

 

  

 

 

 

Niebezpieczny wypadek na DK nr 11

 

W dniu 21 listopada w godzinach południowych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. wpłynęła informacja o wypadku drogowym na drodze krajowej nr 11 w miejscowości Marianowo Brodowskie. Do zdarzenia zostały zadysponowany dwa zastępy z JRG oraz OSP Brodowo, OSP Krzykosy, OSP Nowe Miasto. W wypadku drogowym udział brały cztery pojazdy: samochód ciężarowy Renault Magnum, VW Passat, VW Transporter oraz Fiat Scudo. Pomimo groźnie wyglądającego wypadku żadna z osób biorących w nim udziału nie odniosła żadnych obrażeń. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania , neutralizacji rozlanego paliwa na jezdni oraz kierowaniu ruchem na drodze.

Ponadto w działaniach udział brała Policja, PRM oraz Pomoc drogowa.

Tekst i zdjęcia:  asp.sztab. Jarosław Frach, st.ogn. Marek Leciej

 

 

 

 

 

 

 

 

Uszkodzony gazociąg w Chociczy

 

W dniu 15.11.2013 o godzinie 19:17 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Środzie otrzymał zgłoszenie o rozszczelnieniu gazociągu w miejscowości Chocicza w gm. Nowe Miasto nad Wartą. Do zdarzenia zadysponowano pięć zastępów Straży Pożarnej oraz grupę operacyjną z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wlkp.

Po przybyciu na miejsce potwierdzono, iż doszło do uszkodzenia gazociągu średniego ciśnienia o średnicy 63 mm w zwartej zabudowie mieszkalnej. Kierujący akcją ratowniczą podjął decyzję o ewakuowaniu mieszkańców z pobliskich domów oraz użyciu kurtyn wodnych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się gazu. W sumie ewakuowano 40 osób z 20 budynków.

Przybyłe na miejsce pogotowie gazowe skutecznie uszczelniło wyciek gazu a następnie przystąpiło do wymiany uszkodzonego odcinka gazociągu. Około godziny 23:00 ewakuowani mieszkańcy mogli już bezpiecznie wrócić do swoich domów.

Czynności wyjaśniające przyczynę zdarzenia prowadziła obecna na miejscu Policja oraz Prokurator.

Na teren prowadzonych działań przybyli także Wójt gminy Nowe Miasto, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz sołtys wsi Chocicza.

Będąc obserwatorami wydarzeń ostatnich dni możemy mówić o dużym szczęściu mieszkańców.

Tekst: st. kpt. Bogusław Podgórski, zdjęcia: st. asp. Mariusz Poll.

 

 

 

 

 

 

Wypadek na DK 11

 

W dniu 8 listopada 2013 r. w godzinach rannych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. wpłynęła informacja o wypadku drogowym na drodze krajowej nr 11 w Marianowie Brodowskim. Do zdarzenia zostały zadysponowany dwa zastępy z JRG oraz OSP Brodowo. W wypadku drogowym udział brały trzy pojazdy: samochód ciężarowy MAN, Seat Toledo oraz VW Transporter. W wypadku została ranna jedna osoba – kierowca samochodu osobowego, który został zabrany z miejsca wypadku przez zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego. Działania Straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania , neutralizacji rozlanego paliwa na jezdni oraz kierowania ruchem na drodze.

Tekst: st. kpt. Bogdan Podgórski, zdjęcia: mł. kpt. Michał Bartkowiak

 

 

 

 

 

 

Wypadek śmigłowca – 12.10.2013 r.

 

W dniu 12.10.2013 o godz. 11:06 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wielkopolskiej wpłynęło zgłoszenie o spadnięciu śmigłowca w lesie między Nowym Miastem a Wolicą Kozią. Zadysponowany został jeden zastęp JRG oraz grupa operacyjna i trzy zastępy OSP z KSRG z Nowego Miasta i Klęki. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania potwierdzono, iż w lesie leży dopalający się wrak śmigłowca. Po dogaszeniu pogorzeliska stwierdzono, że w śmigłowcu znajdują się ciała dwóch osób. Przybyły na miejsce lekarz z ZRM stwierdził ich zgon. Na miejsce wypadku przybyła Policja, Prokurator oraz przedstawiciele Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych w celu ustalenia przyczyny zdarzenia.

Tekst/foto: mł. bryg. Radosław Pietrzyński

 

 

 

 

 

Pożar sortowni odpadów komunalnych

 

10 września o godzinie 17:05 do dyspozytora Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu w hali sortowni odpadów komunalnych w Pławcach. Do działań zadysponowano  dwa zastępy z JRG Środa Wlkp. oraz dwa zastępy z OSP Dominowo. W trakcie przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że palą się odpady komunalne wewnątrz hali. Zabezpieczono miejsce zdarzenia a następnie przystąpiono do działań gaśniczych polegających na podaniu czterech prądów wody oraz oddymieniu pomieszczeń. Przy użyciu ciężkiego sprzętu specjalistycznego udostępnionego przez właściciela wywożono odpady na zewnątrz i je dogaszono.

Szybkie powiadomienie SKKP i dojazd jednostek Straży Pożarnej pozwoliło zapobiec rozprzestrzenieniu się pożaru na całą halę sortowni, dzięki czemu uratowano mienie o znacznej wartości.

Tekst: mł. bryg. Jarosław Kuderczak, zdjęcia: asp. sztab. Jarosław Kuderczak

 

 

 

 

 

 

Wypadek na prostym odcinku drogi

 

W dniu 9 września o godzinie 17:17 dyspozytor Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. przyjął zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze Śnieciska – Zaniemyśl z udziałem samochodów osobowych VW Golf i VW Touran. Dwie osoby poszkodowane w zdarzeniu zostały przetransportowane przez zespół PRM do szpitala przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów oraz neutralizacji plamy oleju.

Tekst: mł. bryg. Jarosław Kuderczak, zdjęcia: asp. sztab. Jarosław Kalak

 

 

 

 

Wypadek w centrum miasta

 

W dniu 8 września o godzinie 16:18 dyspozytor Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. przyjął zgłoszenie o wypadku samochodowym z udziałem dwóch pojazdów na skrzyżowaniu ulic w centrum miasta. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały 4 osoby, którym pomocy udzieliły obecne na miejscu 2 zespoły PRM.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów średzkiej JRG i rozpoznaniu sytuacji przystąpiono do działań polegających na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów oraz neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych. Okoliczności zaistnienia wypadku ustala Policja.

Tekst: mł. bryg. Jarosław Kuderczak, zdjęcia: mł. kpt. Michał Bartkowiak

 

 

 

 

 

Pomoc przyjechała na czas…

 

W dniu 7 września w godzinach wieczornych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie wpłynęło zgłoszenie o palącym się samochodzie osobowym Daewoo Tico w Środzie Wlkp. na ul. Łąkowej.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania kierujący działaniami stwierdził, iż pali się samochód osobowy stojący na poboczu drogi a wewnątrz znajduje się kierowca.

Po ewakuacji osoby z pojazdu przystąpiono do akcji gaśniczej. Poszkodowanemu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy a następnie przekazano przybyłemu na miejsce zespołowi PRM.Miejsce prowadzonych działań przekazano Policji.

Tekst: mł. bryg. Jarosław Kuderczak, zdjęcia: kpt. Zbigniew Tunkiewicz

 

 

 

 

 

Wypadek na A2

 

W dniu 31 sierpnia 2013 roku na 189 km autostrady A2 doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu ciężarowego. Kierujący pojazdem z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na pobocze drogi w wyniku czego pojazd wraz z naczepą przewrócił się na prawy bok. Kierujący pojazdem nie odniósł żadnych obrażeń. Pojazd przewoził metalowe elementy do zbrojenia betonu. W działaniach ratowniczych udział brały zastępy SP z JRG w Środzie Wlkp. oraz OSP Dominowo.

Tekst: st.kpt. Bogusław Podgórski

Foto: st.asp. Zbigniew Filipiak

 

 

 

 

 

Tragiczny początek tygodnia.

 

W dniu 15.07.2013 r. w miejscowości Koszuty Huby na drodze krajowej nr 11  około godz. 14 doszło do tragicznego wypadku.  Samochód osobowy marki Audi Q7 zderzył się czołowo z  samochodem ciężarowym marki Scania. W wyniku zdarzenia jedna osoba zginęła na miejscu. Droga przez kilka godzin była zablokowana. W działaniach udział brały 3 zastępy z JRG w Środzie Wlkp. oraz 1 zastęp z OSP w Koszutach.

Teks i zdjęcia: kpt. Zbigniew Tunkiewicz

 

 

 

 

 

 

Pożar w Chociczy

 

W dniu 9 czerwca 2013 r. o godz. 00.57 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. wpłynęło zgłoszenie o pożarze, na placu składowym w miejscowości Chocicza. Pożar objął około 200 m2 składowiska, na którym znajdowały się gumowe przewody hydrauliczne oraz czyściwo.

Do działań zadysponowano 2 zastępy JRG Środa Wlkp. oraz 6 zastępów OSP z jednostek Nowe Miasto, Klęka, Krzykosy oraz Pięczkowo. Zadysponowano również ciężki sprzęt budowlany potrzebny do rozgarnięcia składowiska w celu jej dogaszenia. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu w natarciu  dwóch prądów piany średniej na palące się składowisko oraz 3 prądów wody w obronie na znajdujący się w pobliżu, nieużywany budynek cegielni.

Tekst i zdjęcia: mł. bryg. Radosław Pietrzynski

 

 

 

 

 

Wypadek na skrzyżowaniu w Krzykosach

 

W niedzielę 19 maja doszło do groźnego wypadku na trasie katowickiej. Około godz. 18.30 na skrzyżowaniu w Krzykosach kierujący motocyklem marki yamaha zderzył się z fiatem seicento. W wyniku zderzenia poszkodowany został motocyklista. Podróżujący fiatem nie odnieśli obrażeń i zdołali samodzielnie opuścić pojazd. Działania ratownicze na miejscu wypadku prowadziły zastępy średzkiej JRG, OSP z Krzykos, ekipy pogotowia ratunkowego i policji. Strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku, udzielili KPP rannemu kierowcy motocykla i następnie przekazali go przybyłemu zespołowi pogotowia ratunkowego. Okoliczności wypadku bada KPP  w Środzie Wlkp.

Tekst: st. kpt. Mirosław Frąckowiak; foto: kpt. Zbigniew Tunkiewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

Pożar domku letniskowego

 

W Środę 13 marca strażacy miejscowej OSP, OSP z Zaniemyśla i średzkiej JRG zmagali się z pożarem w Kępie Wielkiej. W godzinach popołudniowych ogień wybuchł na poddaszu użytkowym drewnianego domku letniskowego. W chwili przyjazdu pierwszych, strażackich zastępów występowało silne zadymienie całego budynku, a spod pokrycia dachowego wydobywały się języki ognia. Strażacy szybko podjęli działania zabezpieczając miejsce pożaru i wprowadzając trzy prądy gaśnicze w natarciu na palący sie budynek.  Po stłumieniu płomieni schłodzono i zdemontowano znajdujące się na parterze dwie butle gazowe, po czym wyniesiono je na zewnątrz domku. Dokonano również częściowej rozbiórki budynku w celu dogaszenia tlących się elementów drewnianej konstrukcji dachowej. Akcja gaśnicza oraz usuwanie skutków pożaru trwały ponad cztery godziny. Ogień strawił część budynku  i jego wyposażenia o szacunkowej wartości ok. 80 tys. zł.

Tekst: st. kpt. Mirosław Frąckowiak,; foto: st. asp. Zbigniew Filipiak

 

 

 

 

 

 

 

Wypadek na skrzyżowaniu

W czwartek 7 marca doszło do groźnego wypadku samochodowego na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną w Środzie Wlkp. przy ul. 3 Maja. Kierujący samochodem ciężarowym marki DAF, przejeżdżając prawdopodobnie na czerwonym świetle, uderzył w przód nadjeżdżającego z drogi prostopadłej osobowego citroena, po czym tracąc panowanie nad pojazdem przejechał z lewej strony obok stojących na przeciwnym pasie ruchu dwóch samochodów, zjechał na prawy pas i następnie taranując ogrodzenie i krzewy zatrzymał się w pryzmie ziemi kompostowej na pobliskiej posesji. W wypadku poszkodowane zostały dwie osoby, które z lekkimi obrażeniami trafiły do średzkiego szpitala. Wskutek zderzeniu z dafa wypadły również przewożone napoje alkoholowe i chłodzące całkowicie tarasując drogę. Znaczna ich część uległa zniszczeniu co spowodowało że ulicą popłynęły strumienie mieszaniny etanolu. Wspólne działania ratownicze na miejscu zdarzenia prowadziły ekipy pogotowia ratunkowego, policji, dwa zastępy średzkiej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej oraz służby drogowe.

Tekst: st. kpt. Mirosław Frąckowiak; foto: sekc. Paweł Grabowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O krok od tragedii

 

W dniu 27.02.2013 roku około godziny 19.15 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. wpłynęła informacja iż na drodze krajowej nr 11 na wysokości Nowego Miasta, doszło do zderzenia samochodu osobowego VW PASSAT z samochodem ciężarowym DAF. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora oraz wykonaniu dostępu do poszkodowanego przy użyciu sprzętu hydraulicznego. Poszkodowany następnie został przekazany ratownikom pogotowia ratunkowego i przewieziony do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Środzie Wlkp.

Droga krajowa nr 11 na czas prowadzonych działań była zablokowana w obu kierunkach. W działaniach brały udział 2 zastępy JRG Środa Wlkp., 2 zastępy OSP Nowe Miasto, Pogotowie Ratunkowe i Policja.

Tekst: mł. bryg. R. Pietrzyński; foto: mł. kpt. Z. Tunkiewicz

 

 

 

 

 

 

Ogień w budynku warsztatowo – garażowym – 20.02.2013 r.

 

W środę 20 lutego o godz. 10.30 14 dwa zastępy OSP z Nowego Miasta zostały skierowane do pożaru budynku warsztatowo – garażowego w Komorzu Nowomiejskim. Prawdopodobnie w wyniku prowadzonych prac niebezpiecznych pożarowo przy użyciu szlifierki kątowej zapalił się znajdujący w budynku samochód osobowy volkswagen passat, z którego ogień rozprzestrzenił się na bramę garażu oraz sprzęt warsztatowy. Jednocześnie występowało tam zagrożenie wybuchem, bowiem właściciel przechowywał w garażu 11 kilogramową butlę z gazem propan-butan. Strażacy prądami wody stłumili płomienie, schłodzili butlę z niebezpiecznym gazem, następnie wydobyli pojazd i butlę na zewnątrz budynku po czym dogasili pogorzelisko. Bilans pożaru to straty w mieniu i budynku o szacunkowej wartości    15 tys. zł. Ogień całkowicie strawił samochód i drewnianą bramę garażową oraz częściowo instalację elektryczną, drewnianą konstrukcję dachu oraz sprzęt warsztatowy.

Tekst: st. kpt. Mirosław Frąckowiak; foto: kpt. Piotr Musielak

 

 

 

 

Kolejne skutki ataku zimy

 

W dniu 08 stycznia 2013 r. o godz. 16:55 Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Środzie Wlkp. przyjął zgłoszenie o kolizji na drodze powiatowej nr 3729P,  w wyniku której autobus przewożący pasażerów zjechał na pobocze jezdni i przechylił się. Na drodze panowały bardzo trudne warunki atmosferyczne – opady marznącego śniegu z deszczem.  Do zdarzenia zadysponowano 2 zastępy z JRG Środa Wlkp. ,  2 zastępy z OSP Dominowo, zespół ratownictwa medycznego oraz Policję.  Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszej jednostki ustalono, że w pochylonym autobusie znajdują się 24 osoby które nie mogły wyjść zablokowanymi drzwiami. Istniało również niebezpieczeństwo przewrócenia się autobusu na prawy bok. Wybito boczną szybę tzw. "wyjście ewakuacyjne" i przeprowadzono ewakuację znajdujących się wewnątrz osób. Lekarz przybyły na miejsce zdarzenia nie stwierdził obrażeń u żadnej z osób. Dalszą podróż osoby kontynuowały w podstawionym przez przewoźnika autokarze.

Tekst: mł. bryg. Jarosław  Kuderczak, Zdjęcia: mł. kpt. Michał Bartkowiak.

 

 

 

 

 

 

Kolejny groźny wypadek na trasie katowickiej

 

W Środę 24 października doszło do kolejnego groźnego wypadku na trasie katowickiej. Około godz. 13.00 na łuku drogi w Klęce kierujący samochodem osobowym marki opel corsa, jadąc od strony Jarocina unikając zderzenia z wyprzedzającym „na trzeciego” osobowym audi zjechał na pobocze drogi, stracił panowanie nad pojazdem po czym znalazł się na lewym pasie jezdni doprowadzając do zderzenia czołowego z jadącym  z przeciwka nissanem micrą. Wyniku zderzenia poszkodowane zostały trzy osoby podróżujące oplem, z których jedna wypadła z samochodu i dwie jadące nissanem. Jednocześnie kierowca nissana został zakleszczony w rozbitym pojeździe. Czworo rannych trafiło do średzkiego szpitala, a kierowca nissana został przetransportowany helikopterem LPR-u do szpitala w Poznaniu. Działania ratownicze na miejscu wypadku prowadziły zastępy OSP z Klęki i Nowego Miasta, średzkiej JRG, ekipy pogotowia ratunkowego i policji. Strażacy udzielali KPP poszkodowanym do chwili przybycia zespołów pogotowia ratunkowego, wykonali dostęp do rannego kierowcy nissana, przygotowali i zabezpieczyli lądowiska dla helikoptera LPR-u oraz zneutralizowali powstałe plamy olejowe na jezdni. Okoliczności wypadku bada KPP w Środzie Wlkp.

Tekst, foto: st. kpt. Mirosław Frąckowiak

 

 

 

 

 

 

Gęsta mgła i cztery wypadki

W dniu 21 października 2012 r. na terenie powiatu średzkiego panowały trudne warunki drogowe spowodowane pojawieniem się gęstej mgły. Ograniczona widoczność na drogach była prawdopodobnie pośrednią przyczyną czterech wypadków do jakich doszło w tym dniu. Serię wypadków rozpoczęła kolizja samochodu ciężarowego z ciągnikiem rolniczym około godziny 8.00 w Zberkach. O godzinie 8.48 dochodzi do wypadku w miejscowości Młodzikowo. Samochód osobowy marki BMW wypadł z drogi i uderzył w przydrożne drzewo. Samochodem podróżowała kobieta, która w na skutek odniesionych obrażeń została odwieziona do średzkiego szpitala. Dwie godziny później wpływa kolejne zgłoszenie, tym razem z miejscowości Topola gdzie zderzyły się dwa  samochody osobowe Renault Megane i VW Passat. Uczestnicy wypadku mieli dużo szczęścia nie odnosząc obrażeń mimo bardzo mocno zniszczonych pojazdów. Ostatnie zdarzenie tego dnia miało miejsce na autostradzie A2 o godz. 13.07. Samochód ciężarowy marki Scania zjechał z drogi do przydrożnego rowu. Kierowca nie odniósł obrażeń. Wspólne działania ratownicze przy likwidacji skutków powstałych wypadków prowadziły ekipy pogotowia ratunkowego, policji, zastępy średzkiej JRG, OSP Dominowo i OSP Krzykosy oraz służby autostradowe.

Tekst; foto: mł. bryg. Radosław Pietrzyński

 

 

 

 

 

 

 

Tragiczny karambol na trasie katowickiej

 

Jedna osoba śmiertelna i czterech rannych to bilans karambolu z udziałem pięciu samochodów na drodze krajowej nr 11 – popularnie zwanej trasą katowicką. Do wypadku doszło w środę 17 października ok. godz. 8.45 w miejscowości Kijewo k/Środy Wlkp. Na prostym odcinku drogi prawdopodobnie kierujący samochodem osobowym fiat stilo zjechał na lewy pas jezdni i zderzył się z jadącym z przeciwka samochodem ciężarowym marki mercedes actros. Po zderzeniu mercedes tracąc sterowność zjechał także na lewy pas jezdni po czym uderzył czołowo w dostawczego mitsubishi, potrącił ciężarową scanię i wypadł do przydrożnego rowu. Jednocześnie kierujący samochodem volkswagen cady, chroniąc się przed zderzeniem z tirem zjechał na pobocze i uderzył w znak drogowy. Wskutek wypadku śmierć na miejscu poniósł kierowca samochodu mitsubishi. Rani i zakleszczeni w uszkodzonych pojazdach zostali kierowcy mercedesa i fita stilo. Poszkodowani zostali również pasażerowie mitsubishi i ciężarowego mercedesa. Trzech rannych mężczyzn trafiło do średzkiego szpitala, kierowca fita został przetransportowany helikopterem LPR-u do szpitala w Puszczykowie. Wspólne działania ratownicze na miejscu wypadku prowadziły ekipy pogotowia ratunkowego, policji, prokuratury, dwa zastępy średzkiej JRG, OSP Krzykosy i OSP Brodowo. Strażacy umożliwili zespołom pogotowia ratunkowego udzielenie fachowej pomocy medycznej poprzez wykonanie dostępu do poszkodowanych za pomocą poduszek pneumatycznych i hydraulicznych narzędzi ratowniczych, przygotowali i zabezpieczyli lądowiska dla helikoptera LPR-u oraz przepompowali paliwo z rozszczelnionego zbiornika uszkodzonego tira. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych, wykorzystując sprzęt hydrauliczny umożliwili również wydobycie ciała kierowcy z rozbitego mitsubishi. Okoliczności wypadku bada KPP w Środzie Wlkp.

Tekst, foto: st. kpt. Mirosław Frąckowiak

 

 

 

 

 

 

 

 

O krok od tragedii

 

  W dniu 12.10.2012 r. w godzinach przedpołudniowych na drodze krajowej nr 11 w miejscowości Lubrze gm. Krzykosy doszło do kolizji samochodu osobowego z autobusem w którym podróżowało 9 osób. Samochód osobowy marki Opel Corsa wpadł w poślizg, zjechał na przeciwny pas ruchu , na którym został uderzony w tył przez nadjeżdżający z przeciwka autobus. Samochód osobowy wypadł z drogi do  przydrożnego rowu. Podróżujący pasażerowie autokarem nie odnieśli żadnych obrażeń natomiast pasażerka samochodu osobowego została zaopatrzona przez zespół pogotowia ratunkowego i zabrana do szpitala. Działania trwały ponad 2 godziny , ruch na drodze krajowej nr 11 odbywał się wahadłowo. Teks i zdjęcia: mł. bryg. Radosław Pietrzyński

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POŻAR DREWNIANEGO BUDYNKU

 

Dniu 23 września 2012 r. w miejscowości Hermanów miał miejsce pożar budynku wolnostojącego, w którym znajdowała się sauna. Działania jednostek straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu prądów gaśniczych w natarciu. W celu całkowitego ugaszenia pożaru konieczne było częściowe rozebranie konstrukcji budynku. W działaniach gaśniczych brały udział Jednostka Ratowniczo Gaśnicza Środa Wielkopolska oraz jednostki OSP Nowe Miasto, Pięczkowo, Klęka, Krzykosy, Żerków.  

Tekst: mł. bryg. Radosław Pietrzyński; foto: Leszek Kuderski.

 

 

 

 

 

 

 

 

Stóg zapalił się od uderzenia pioruna

 

We wtorek 11 sierpnia prawdopodobnie od uderzenia pioruna zapalił się stóg słomy  w Dobroczynie. Stóg stanął w płomieniach około godziny dziewiętnastej po przejściu gwałtownej burzy i szybko się rozprzestrzeniał. W chwili przybycia pierwszych strażackich zastępów ogień obejmował już cały stóg i zagrażał trzem sąsiednim stogom. Z pożarem przez ponad cztery i pół godziny zmagali się strażacy średzkiej JRG i druhowie OSP z Zaniemyśla. Zagrożone stogi zostały uratowane. Spłonęło jednak ok. 300 balotów słomy. Akcja gaśnicza trwałaby znacznie dłużej gdyby nie pomoc przedsiębiorcy z Kępy Wielkiej, który bezinteresownie skierował na miejsce pożaru swój sprzęt ciężki. Jego maszyny umożliwiły rozgarnianie stogu, ostateczne jego dogaszenie i oboranie. Zgoła inaczej zachował się właściciel stogu. Odmówił przejęcia miejsca pożaru i jeszcze przed jego ugaszeniem odjechał.

Tekst: st. kpt. Mirosław Frąckowiak; foto: sekc. Paweł Grabowski

 

Opis: D:\sroda\pic\stog_dobroczyn_2012\1.jpg

Opis: D:\sroda\pic\stog_dobroczyn_2012\2.jpg

Opis: D:\sroda\pic\stog_dobroczyn_2012\3.jpg

 

 

Poważny wypadek w Chwałkowie

         W sobotę wieczorem doszło do kolejnego tragicznego wypadku drogowego na terenie powiatu średzkiego. Około godz. 21.40 w miejscowości Chwałkowo samochód osobowy marki ford eskort wypadł z drogi i uderzył w pobliski słup energetyczny. W wyniku zderzenia poważnych i rozległych obrażeń doznał pasażer forda, który w stanie ciężkim został przewieziony do średzkiego szpitala, gdzie następnego dnia zmarł. Kierowca pojazdu zbiegł z miejsca wypadku. Wspólne działania ratownicze na miejscu zdarzenia prowadziły ekipy pogotowia ratunkowego, policji, dwa zastępy średzkiej JRG oraz pogotowie energetyczne. Okoliczności wypadku bada KPP w Środzie Wlkp.

Tekst: st. kpt. Mirosław Frąckowiak; foto: st. asp. Jarosław Kalak

 

Opis: Opis: D:\sroda\pic\wyp_Chwalkowo_09_2012\z1.jpg

 

Opis: Opis: D:\sroda\pic\wyp_Chwalkowo_09_2012\z2.jpg

 

Opis: Opis: D:\sroda\pic\wyp_Chwalkowo_09_2012\z3.jpg

 

 

 

Pożar stogu w Mącznikach

 

W sobotę 25 sierpnia trzy zastępy średzkiej JRG, zastęp miejscowej OSP i OSP Brodowo zmagały się z pożarem stogu w Mącznikach. Stóg stanął w płomieniach około. godz. 20.00 i szybko się rozprzestrzeniał. W chwili przybycia pierwszych strażackich zastępów ogień obejmował już prawie cały stóg i zagrażał obiektom pobliskiego gospodarstwa ogrodniczego. Podejmując działania gaśnicze strażacy skoncentrowali się głównie na obronie kurtynami wodnymi zagrożonych tuneli foliowych i szklarni, które przez blisko cztery godziny chroniono przed wysoką temperaturą i ogniami lotnymi. Po wypaleniu się słomy dogaszono pogorzelisko. Ogień strawił ok. 300 balotów słomy rzepakowej o wartości 20 tys. zł. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie zaprószenie ognia przez osobę nieustaloną.

Tekst: st. kpt. Mirosław Frąckowiak; foto: Głos Powiatu Średzkiego

 

Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\pozar_maczniki_08_2012\CIMG3007 (Kopiowanie).JPG

 

Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\pozar_maczniki_08_2012\CIMG3008 (Kopiowanie).JPG

 

Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\pozar_maczniki_08_2012\IMG_0079A.jpg

 

 

Trzy groźne wypadki na trasie katowickiej

8-12.08.2012 r.

 

Trzy groźne wypadki samochodowe miały miejsce w krótkim odstępie na trasie katowickiej. W dniu 8 sierpnia ok. godz. 12.30 wypadł z drogi i uderzył w drzewo samochód marki citroen jumpy. Kierowca pojazdu z obrażeniami trafił do średzkiego szpitala. Godzinę później na wysokości Bronisławia zderzyły się dwa samochody osobowe – toyta yaris i volkswagen golf. Wskutek wypadku poszkodowane zostały dwie osoby Kierowca golfa w wyniku odniesionych obrażeń zmarł w szpitalu. Do kolejnego wypadku doszło 12 sierpnia w Klęce. Tam opel vectra zderzył się z ciężarowym renault. Kobieta jadąca oplem, doznając ciężkich obrażeń ciała została jednocześnie zakleszczona w uszkodzonym pojeździe. Strażacy za pomocą hydraulicznych narzędzi ratowniczych umożliwili zespołowi pogotowia ratunkowego dotarcie do poszkodowanej, udzielenie jej fachowej pomocy medycznej i następnie przetransportowanie do szpitala w Środzie Wlkp. W działaniach ratowniczych brało udział siedem strażackich zastępów z JRG w Środzie Wlkp. oraz OSP z Krzykos  i Klęki.

Tekst: st. kpt. Mirosław Frąckowiak; foto: st. asp Mariusz Poll

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\trzy_wypadki_12082012\DSC_0019.JPG

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\trzy_wypadki_12082012\DSC_0020.JPG

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\trzy_wypadki_12082012\DSC_0024.JPG

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\trzy_wypadki_12082012\DSC_0027.JPG

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\trzy_wypadki_12082012\DSC_0028.JPG

 

 

Tragiczny wypadek w Olszewie

12.08.2012 r. Olszewo

 

Dwie osoby zginęły w wypadku na drodze powiatowej w miejscowości Olszewo. W niedzielę 12 sierpnia ok. godz. trzeciej w nocy na prostym odcinku drogi samochód osobowy volkswagen passat zjechał z drogi i uderzył bocznie w pokaźne drzewo. Samochód praktycznie owinął się wokół drzewa. Podróżujący nim dwaj młodzi mężczyźni zginęli na miejscu. Aby wydobyć ich ciała z rozbitego pojazdu trzeba było użyć specjalnych narzędzi hydraulicznych. Wspólne działania ratownicze na miejscu wypadku prowadziły ekipy pogotowia ratunkowe, policji, prokuratury oraz dwa zastępy średzkiej JRG. Okoliczności i przyczyny wypadku bada KPP w Środzie Wlkp. pod nadzorem prokuratury.

Tekst: st. kpt. Mirosław Frąckowiak; foto: mł. kpt. Michał Bartkowiak

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\olszewo_12082012\IMG_0025.JPG

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\olszewo_12082012\IMG_0028.JPG

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\olszewo_12082012\IMG_0036.JPG

 

Pożar kombajnu

09.08.2012 r. Jeziory Wielkie

 

W dniu 09.08.2012 r. w miejscowości Jeziory Wielkie, miał miejsce pożar kombajnu zbożowego CLAAS. Kombajn uległ zapaleniu podczas wykonywania prac omłotowych. W działaniach gaśniczych brał udział, jeden zastęp JRG Środa Wlkp. oraz dwa zastępy OSP Zaniemyśl. Działania strażaków polegały na podaniu dwóch prądów wody w celu ugaszenia palącego się kombajnu.

Tekst: mł. bryg. Radosław Pietrzyński, foto: asp. sztab. Jarosław Kalak

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\kombajn_09082012\2012-08-09 19.23.13.jpg

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\kombajn_09082012\2012-08-09 19.24.44.jpg

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\kombajn_09082012\2012-08-09 19.53.52.jpg

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\kombajn_09082012\2012-08-09 19.56.17.jpg

 

Groźny wypadek na krajowej jedenastce

 

W czwartek 26 lipca  w godzinach przedpołudniowych doszło do groźnego wypadku samochodowego na drodze krajowej nr 11. Na wysokości Marianowa Brodowskiego na prostym odcinku drogi, jadący w kierunku Jarocina samochód dostawczy fiat ducato uderzył w tył busa renault trafik, który następnie wjechał w tył stojącego na prawym pasie ruchu samochodu ciężarowego. W wyniku wypadku obrażeń doznała pasażerka podróżująca samochodem renault, który po zderzeniu z tirem stanął w płomieniach. Kierowcy pojazdów nie odnieśli obrażeń, samodzielnie opuścili uszkodzone pojazdy, ewakuowali poszkodowaną z palącego się pojazdu po czym ugasili pojazd używając gaśnicy proszkowej. Ranna kobieta, 43 letnia mieszkanka powiatu pleszewskiego trafiła do średzkiego szpitala. Działania ratownicze na miejscu zdarzenia prowadziły ekipy pogotowia ratunkowego, policji i dwa zastępy średzkiej JRG oraz zastęp pobliskiej OSP z Brodowa. Usuwanie skutków wypadku powodowało utrudnienia w ruchu na trasie katowickiej przez ponad trzy godziny.

Tekst; foto st. kpt. Mirosław Frąckowiak

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\Marianowo_26_07_12\IMG_0007.jpg

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\Marianowo_26_07_12\IMG_0010.jpg

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\Marianowo_26_07_12\IMG_0014.jpg

 

 

 

 

Pożar garażu w Zberkach

 

W poniedziałek 23 lipca w godzinach południowych strażacy JRG z Wrześni i Środy Wlkp. zostali skierowani do pożaru garażu w miejscowości Zberki. W chwili przyjazdu strażackich zastępów garaż był już całkowicie objęty ogniem. Gęsty dym i płomienie wydobywały się przez okno i bramę garażową. Garaż był usytuowany bezpośrednio przy budynku mieszkalnym co stwarzało zagrożenie rozprzestrzenienia się ognia na pomieszczenia mieszkalne. Pożar został szybko opanowany i ugaszony z wykorzystaniem wentylacji nadciśnieniowej. Zdołał jednak strawić przechowywany w garażu sprzęt warsztatowy, ogrodniczy i wędkarski,  a także okno i bramę garażową, plastikową rynnę oraz część pokrycia dachowego. Wysoka temperatura zniszczyła także przednią szybę, lusterko boczne oraz część instalacji elektrycznej stojącego obok garażu, uszkodzonego samochodu osobowego. Budynek mieszkalny został uratowany. Ogółem straty oszacowano na kwotę 10 tys. zł. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie zwarcie w instalacji elektrycznej.

Tekst; foto: st. kpt. Mirosław Frąckowiak

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\zberki_23_07_12\IMG_0101.gif

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\zberki_23_07_12\IMG_0107.gif

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\zberki_23_07_12\IMG_0110.gif

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\zberki_23_07_12\IMG_0111.gif

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\zberki_23_07_12\IMG_0115.gif

 

 

Dachowanie na DK 11

 

W dniu 03.07.2012 r. w godzinach przedpołudniowych na drodze krajowej Nr 11 na wysokości miejscowości Pętkowo doszło do wypadku drogowego. Z niewyjaśnionych przyczyn kierująca samochodem osobowym marki Fiat PUNTO zjechała z drogi i uderzyła w przydrożne drzewo po czym samochód dachował. W wyniku wypadku auto zostało niemal doszczętnie zniszczone, mimo to kierująca miała dużo szczęścia i nie odniosła poważniejszych obrażeń ciała. Jest to kolejny wypadek drogowy w pierwszych dniach wakacji. Apelujemy do kierowców o zwiększenie uwagi oraz ograniczenie prędkości podczas wakacyjnych podróży.

Tekst. mł. bryg. Radosław Pietrzyński; foto: mł. kpt. Michał Bartkowiak.

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\Wypadek_03072012\100_0284.JPG

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\Wypadek_03072012\100_0287.JPG

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\Wypadek_03072012\100_0290.JPG

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\Wypadek_03072012\100_0291.JPG

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\Wypadek_03072012\20120703139.jpg

 

Niefortunny początek wakacji

 

W dniu 30.06.2012 r. na numer 112 wpłynęło nietypowe zgłoszenie „Uwieziona noga między deskami pomostu wędkarskiego”. Ratownicy po przybyciu na miejsce stwierdzili, że 13 latek schodząc
z pomostu poślizgnął się w wyniku czego jego prawa noga została uwięziona między deskami pomostu. Strażacy rozsunęli deski przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego, uwolnili nastolatka
i przekazali go rodzicom.

Tekst: mł. bryg. Radosław Pietrzyński; foto: mł. kpt. Michał Bartkowiak.

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\noga_pomost_30062012\20120630136.jpg

 

Zderzenie z latarnią na trasie katowickiej

Sporo szczęścia miał kierowca hondy civic, który ściął słup przydrożnej latarni w Lubrzu. Do wypadku doszło w poniedziałek 25 czerwca około godziny 15.30 na drodze krajowej nr 11, popularnie zwanej trasą katowicką. Mieszkaniec powiatu wrzesińsku jadący od strony Jarocina stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na lewe pobocze i uderzył w latarnię po czym jego pojazd wylądował na dachu w przydrożnym rowie i został przygnieciony przez ścięty słup latarni. Na miejscu wypadku szybko zjawili się strażacy OSP z pobliskiego Nowego Miasta. Dotarły również ekipy pogotowia ratunkowego policji, służby drogowe oraz pogotowie energetyczne. Ratownicy wydobyli kierowcę hondy z uszkodzonego pojazdu i udzielili mu pomocy medycznej. Mimo groźnych okoliczności wypadku nie odniósł on poważniejszych obrażeń. Trafił jednak na obserwację do średzkiego szpitala.

Tekst: st. kpt. Mirosław Frąckowiak; foto mł. bryg. Radosław Pietrzyński

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\wyp_Lubrze_26_06_12\IMAG0331.jpg

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\wyp_Lubrze_26_06_12\IMAG0332.jpg

 

Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\wyp_Lubrze_26_06_12\IMAG0333.jpg

 

 

 

Zablokowana droga krajowa nr 11

Przez blisko pięć godzin zablokowana była droga krajowa nr 11 po zderzeniu dwóch samochodów ciężarowych. Do wypadku doszło w dniu 22 czerwca we wczesnych godzinach rannych na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną przy stacji Orlen w Środzie. Kierujący samochodem ciężarowym marki scania najechał na tył naczepy stojącego na czerwonym świetle tira. Wskutek zderzenia obrażeń ciała doznał kierowca scani, uszkodzony został jego pojazd oraz rozszczelnieniu uległy przewożone beczki z olejem silnikowymi i samarami. Unieruchomione pojazdy oraz rozległa plama olejowa zablokowały trasę katowicką w kierunku Poznania i Jarocina. Do działań ratowniczych skierowano tam dwa zastępy średzkiej JRG, ekipy pogotowia ratunkowego, policji i Zarządu Dróg Krajowych. Strażacy udzielili poszkodowanemu kierowcy kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazali go przybyłemu zespołowi pogotowia ratunkowego. Następnie wspólnie z służbami drogowymi  i policją przez kilka godzin usuwali z jezdni rozlany olej i rozrzucony smar.

Tekst: st. kpt. Mirosław Frąckowiak; foto: mł. kpt. Michał Bartkowiak

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\wyp_22_06_12\100_0226.jpg

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\wyp_22_06_12\100_0227.jpg

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\wyp_22_06_12\100_0230.jpg

 

 

BMW na drzewie

 

22 czerwca doszło do groźnego wypadku samochodowego na drodze powiatowej nr 2410 w Jarosławcu. Około godz. 6.20 kierujący samochodem osobowym marki BMW jadąc w kierunku Środy Wlkp. wypadł z drogi i uderzył w przydrożne drzewo. Wskutek zderzenia dwaj mężczyźni podróżujący BMW doznali poważnych obrażeń. Jednocześnie nieprzytomny pasażer został zakleszczony w mocno rozbitym pojeździe. Kierowca zdołał opuścić pojazd samodzielnie. Na miejsce wypadku już po kilku minutach dotarły średzkie ekipy ratownicze – pogotowie ratunkowe, straż pożarna i policja. Strażacy za pomocą hydraulicznych narzędzi ratowniczych wykonali dostęp do poszkodowanego i pomogli zespołowi pogotowia ratunkowego wydobyć go z wraku samochodu. Po fachowym zaopatrzeniu ranny mężczyzna został przewieziony do średzkiego szpitala. Do szpitala trafił również kierowca BMW.

Tekst: st. kpt. Mirosław Frąckowiak; foto: mł. kpt. Michał Bartkowiak

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\BMW na drzewie\100_0235.jpg

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\BMW na drzewie\100_0249.jpg

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\BMW na drzewie\100_0250.jpg

 

 

 

Siedem osób rannych w wypadku dwóch busów

 

W czwartek 21 czerwca, tuż po godzinie 9.00 dyżurny stanowiska kierowania PSP w Środzie Wlkp. otrzymał  zgłoszenie o zderzeniu się dwóch busów na skrzyżowaniu drogi powiatowej z drogą gminną w Klęce, w którym rannych zostało dużo osób. Natychmiast skierowano tam służby ratownicze. Po kilku minutach na miejscu wypadku byli już druhowie z miejscowej OSP. Sukcesywnie docierały także zaalarmowane ekipy pogotowia ratunkowego, policji oraz kolejne strażackie zastępy z OSP w Nowym Mieście, JRG w Środzie Wlkp. i JRG Jarocinie. Przybyli także Komendant Powiatowy PSP w Środzie Wlkp. mł. bryg. Jarosław Kuderczak oraz dowódca średzkiej JRG. Na miejscu okazało się, że w wyniku zderzenia rannych zostało siedmiu z pośród dziewięciu podróżujących busami mężczyzn. Trzech obywateli Ukrainy jadących VW T 4 i czterech pasażerów peugeota boxera - pracowników jednej z poznańskich firm. Mimo odniesionych obrażeń wszyscy zdołali samodzielnie wydostać się z uszkodzonych pojazdów. Strażacy udzielili im kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazali poszkodowanych przybyłym zespołom pogotowia ratunkowego, które po fachowym zaopatrzeniu medycznym przetransportowały rannych do szpitala w Środzie Wlkp. Okoliczności wypadku bada KPP w Środzie Wlkp.

Tekst: foto: st. kpt. Mirosław Frąckowiak

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\Zderzenie_2busy_Kleka\IMG_0034.JPG

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\Zderzenie_2busy_Kleka\IMG_0036.JPG

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\Zderzenie_2busy_Kleka\IMG_0041.JPG

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\Zderzenie_2busy_Kleka\IMG_0047.JPG

 

 

W trosce o własne bezpieczeństwo

 

W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń. Potwierdza to zdarzenie do jakiego doszło w dniu  15 kwietnia. W tym dniu dwa zastępy średzkiej zostały skierowane do jednego z mieszkań bloku na os. Jagiellońskim, skąd wpłynęło zgłoszenie o zadziałaniu czujki na tlenek węgla. Czujka zainstalowana w łazience wszczęła alarm, wskazując niebezpieczne stężenie czadu. Właściciel mieszkania natychmiast przewietrzył mieszkanie co spowodowało wyłączenie się alarmu czujnika. Strażacy po przybyciu na miejsce dokonali pomiarów specjalnymi urządzeniami potwierdzając obecność tlenku węgla w mieszkaniu, jednak o stężeniu znacznie mniejszym od początkowych wskazań czujnika. Kolejne pomiary wskazywały coraz mniejsze wartości. W międzyczasie dokonano również pomiarów w pozostałych mieszkaniach w tym pionie nie stwierdzając odchyleń od normy. Po kilku minutach ostatni pomiar w zagrożonym mieszkaniu wskazał wartości zerowe niebezpiecznego czadu. Wartości zerowe wskazywał również zamontowany w łazience czujnik. To niewielkie urządzenie pozwoliło zapobiec kolejnej tragedii. Nikt nie z mieszkańców nie uległ zatruciu groźnym czadem, co po przeprowadzonych badaniach potwierdził lekarz przybyłego zespołu pogotowia ratunkowego. Przyczyną powstania niebezpiecznego stężenia tlenku węgla była prawdopodobnie wadliwa praca pieca gazowego znajdującego się w łazience lub nieefektywny system wentylacji. Bada to administrator obiektu.

Tekst: st. kpt. Mirosław Frąckowiak       

 

 

Niebezpieczna przesyłka

 

Niecodzienne zdarzenie miało miejsce w dniu 13 kwietnia w Środzie Wlkp. przy ul. Poselskiej. W budynku Poczty Polskiej podczas przemieszczenia przesyłek w sali obsługi klienta pracownicy wyczuli zapach gazu wydobywający się z uszkodzonej koperty bąbelkowej. Pracownicy podejrzewając zagrożenie niebezpieczną substancją chemiczną natychmiast opuścili budynek i wezwali służby ratownicze. Po kilku minutach na miejscu pojawiły się dwa zastępy średzkiej Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej, policja wraz z grupą pirotechniczną oraz zespól pogotowia ratunkowego. W pierwszej fazie działań obiekt i teren wokół zabezpieczono przez dostępem osób postronnych oraz udzielono wsparcia psychicznego i pomocy medycznej jednemu z mocno podenerwowanych pracowników. Następnie strażacy, zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych i ubrania gazoszczelne weszli do budynku, odnaleźli i sprawdzili niebezpieczną przesyłkę. Okazał się nią uszkodzony, aerozolowy pojemnik z napisem „white synthetic chain lube”. W tłumaczeniu oznacza to syntetyczny, biały smar do łańcuchów motocyklowych, niezaliczany do substancji niebezpiecznych. Jednak zgodnie z obowiązującymi procedurami został on zabezpieczony i przekazany policji. Po przewietrzeniu pomieszczeń budynku oddział Poczty Polskiej mógł ponownie bezpiecznie funkcjonować.

Tekst: st. kpt. Mirosław Frąckowiak: foto: st. kpt. Jarosław Kuderczak

 

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\niebprzes2012\P4130042.jpg

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\niebprzes2012\P4130043.jpg

 

 

 

 

Nocny pożar autokaru

 

W godzinach nocnych 1 kwietnia, na autostradzie A-2 koło miejscowości Poświątno zapalił się autokar turystyczny, którym wracała z wycieczki młodzież gimnazjalna. Na szczęście nikomu nic się nie stało i wszyscy podróżujący – ogółem  24 osoby bezpiecznie opuściły pojazd Ogień pojawił się w komorze silnika pojazdu i mimo podjętej próby gaszenia przez kierowcę bardzo szybko się rozprzestrzeniał. W chwili przyjazdu pierwszych strażackich zastępów palił się już cały autokar. Strażacy opanowali ogień i ugasili pojazd. Zapewnili również autobus szkolny, którym uczestnicy wycieczki i ich opiekunowie zostali przewiezieni do Gminnego Ośrodka Kultury w pobliskim Dominowie, gdzie mogli się ogrzać czekając na autokar zastępczy. Autobus uległ całkowitemu zniszczeniu. Ucierpiały także bagaże podróżujących. Przez kilka godzin ruch na autostradzie w kierunku warszawy został całkowicie zablokowany. Występowały też utrudnienia na pasie w kierunku Poznania. Wspólne działania ratowniczo-gaśnicze prowadziły zastępy OSP z Dominowa, JRG z Wrześni, Środy Wlkp. i Poznania oraz służby autostradowe. Okoliczności powstania pożaru bada policja.

Tekst: st. kpt. M.Frąckowiak: foto: OSP Dominowo

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\Pozar_autok_01_04_2012\SDC14179.JPG

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\Pozar_autok_01_04_2012\SDC14180.JPG

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\Pozar_autok_01_04_2012\SDC14181.JPG

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\Pozar_autok_01_04_2012\SDC14182.JPG

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\Pozar_autok_01_04_2012\SDC14183.JPG

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\Pozar_autok_01_04_2012\SDC14184.JPG

 

 

Pożar na ul. Strażackiej

 

We wtorek 28 lutego strażacy miejscowej OSP, JRG oraz druhowie z Pieczkowa, Nowego Miasta i Sulęcinka zmagali się z pożarem w centrum Krzykos. W godzinach popołudniowych ogień wybuchł w produkcyjno-socjalnym stolarni przy ul. Strażackiej i bardzo szybko się rozprzestrzeniał. zagrażając sąsiedniej hali produkcyjnej. W chwili przyjazdu pierwszych, strażackich zastępów występowało silne zadymienie całego budynku,  a spod pokrycia dachowego poddasza wydobywały się języki ognia. Strażacy szybko podjęli działania gaśnicze wprowadzając trzy prądy gaśnicze do wewnątrz budynku, jeden na dach   i jeden w obronie na zagrożoną hale produkcyjną.  Po ugaszeniu źródeł ognia przystąpiono do rozbiórki podsufitki stolarni i dogaszania tlących się elementów drewnianej konstrukcji dachowej, wyrobów produkcyjnych ora innych elementów wyposażenia budynku. Akcja gaśnicza trwała ponad dwie godziny. Budynek jednak został mocno zniszczony. Ogółem straty oszacowano na kwotę 55 tys. zł. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie zaprószenie ognia przez jednego z pracowników stolarni.

Tekst: st. kpt. Mirosław Frąckowiak; foto: Grzegorz Borowski

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\P_Krzykosy_02_2012\IMG_0117.jpg

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\P_Krzykosy_02_2012\IMG_0765.jpg

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\P_Krzykosy_02_2012\IMG_0766.jpg

 

 

 

Wypadek nad Strugą

 

W środę 15 lutego intensywne opady śniegu spowodowały wiele utrudnień na drogach powiatu średzkiego. Śnieg i błoto pośniegowe zalegające na jezdniach stwarzały użytkownikom dróg wiele problemów. Drogi były bardzo śliskie, a w niektórych odcinkach wręcz nieprzejezdne. W tym dniu chwile grozy przeżyło dwóch mężczyzn, którzy w tych trudnych warunkach podróżowali swoimi samochodami. Jadąc za sobą w kierunku Środy Wlkp. niespodziewanie wpadli w poślizg wskutek czego ich pojazdy - opel zafira i renault twingo -  staczając się po wysokiej skarpie wylądowały w rowie po przeciwnych stronach drogi. Jeden z pojazdów przewracając się na bok zatrzymał się na tafli lodowej  przepływającego pod drogą kanału - Strugi Średzkiej. Kierowcy nie odnieśli żadnych obrażeń i samodzielnie wydostali się  z uszkodzonych pojazdów. Szczęśliwie kanał był całkowicie zamarznięty. W innych warunkach skutki wypadku mogłyby być znacznie groźniejsze.

Tekst, foto: st. kpt. Mirosław Frąckowiak

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\wyp_struga_02_2012\IMG_0104.jpg

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\wyp_struga_02_2012\IMG_0101.jpg

 

Kolejny groźny wypadek na „trasie katowickiej”

 

W środę 1lutego w godzinach przedpołudniowych doszło do groźnego wypadku samochodowego na drodze krajowej nr 11. W Pętkowie na prostym odcinku średzkiej obwodnicy, jadący z kierunku Jarocina samochód dostawczy peugeot bipper uderzył w tył naczepy stojącego na poboczu samochodu ciężarowego. W wyniku zderzenia kompletnie zmiażdżona została prawa strona kabiny peugeota. Kobieta, kierująca peugeotem doznając obrażeń ciała, po fachowym zaopatrzeniu medycznym została przewieziona do szpitala w Środzie Wlkp. Strach pomyśleć co by się stało gdyby w samochodzie znajdował się ktoś na miejscu pasażera. Kierowcy samochodu ciężarowego nie było na miejscu wypadku. Działania ratownicze na miejscu zdarzenia prowadziły ekipy pogotowia ratunkowego, policji i dwa zastępy średzkiej JRG. Usuwanie skutków wypadku powodowało utrudnienia w ruchu na trasie katowickiej przez blisko dwie godziny.

Tekst: st.kpt. M.Frąckowiak; foto: asp. M.Bartkowiak

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\wyp012012\IMG_1847p.jpg

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\wyp012012\IMG_1855p.jpg

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\wyp012012\IMG_1865p.jpg

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\wyp012012\IMG_1884p.jpg

 

 

Seria popołudniowych pożarów

 

W czwartkowe popołudnie 26 stycznia, na terenie gminy Środa Wlkp. doszło do trzech następujących po sobie pożarów.  Tuz przed godz. 14 dwa zastępy średzkiej JRG zostały skierowane do pożaru budynku gospodarczo – garażowego w Strzeszkach. Prawdopodobnie w wyniku zwarcia w instalacji elektrycznej zapalił się stojący w boksie garażowym samochód osobowy marki ford eskort, z którego ogień rozprzestrzenił się na bramę garażu oraz sprzęt warsztatowy. Jednocześnie występowało tam zagrożenie wybuchem bowiem właściciel przechowywał w garażu urządzenie spawalnicze MIG/MAG oraz zapasowe butle. Pożar ugaszono dwoma radami piany ciężkiej chłodząc jednocześnie urządzenie spawalnicze. Po opanowaniu ognia wydobyto pojazd na zewnątrz garażu i dogaszono pogorzelisko. Zabezpieczono też butle z gazami spawalniczymi zatapiając je w kanale z wodą w celu pełnego wychłodzenia.

Dwie godziny później strażacy średzkiej JRG oraz OSP z Brodowa i OSP z Krzykos wyjechali do kolejnego pożaru. W Grójcu prawdopodobnie wskutek niewłaściwe usytuowanego przewodu dymowego kominka zapaliło się poddasze budynku letniskowego. Po dotarciu na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania bezzwłocznie podjęto działania gaśnicze wprowadzając do wewnątrz 1 prąd wody. W warunkach silnego zadymienia pożar został szybko opanowany i ugaszony, jednak ogień i wysoka temperatura zdołały już zniszczyć część drewnianej podłogi i konstrukcji dachowej,  instalację elektryczną oraz elementy ocieplenia poddasza.

O godz. 19.50 zabrzmiały ponownie dzwonki alarmowe. Dyżurny stanowiska kierowania otrzymał zgłoszenie o pożarze balotów słomy w Bieganowie, który zagraża składowanym w  pobliżu butlom z gazem propan-butan. Po 9 minutach do odległej o 9 km wskazanej miejscowości dotarły dwa średzkie zastępy. Zastano tam palącą się słomę  w balotach na powierzchni ok. 10 m2, którą bez trudu ugaszono, a zagrożone rzekomo butle gazowe znajdowały się w bezpiecznym miejscu oddalonym od miejsca pożaru o ponad 50 m. 

 

Tekst: M.Frąckowiak, zdjęcia: M. Bartkowiak

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\seria pozarow\Grojec.jpg

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\seria pozarow\Strzeszki 1.jpg Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\seria pozarow\Strzeszki 2.jpg

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: D:\sroda\pic\seria pozarow\Strzeszki 3.jpg

 

 

Tragiczna seria wypadków na „trasie katowickiej”

 

W środę 11 stycznia około godz. 13.30 dwa zastępy średzkiej JRG zostały wezwane do wypadku samochodowego na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 11 z ulicą Brodowską  w Środzie Wlkp. Samochód m-ki daewoo tico wyjeżdżając z drogi podporządkowanej na trasę katowicką zderzył się nadjeżdżającym od strony Jarocina osobowym nissanem. Wskutek zderzenia kierująca tico doznała poważnych obrażeń i jednocześnie została zakleszczona  w mocno rozbitym pojeździe. Strażacy za pomocą hydraulicznych narzędzi ratowniczych wykonali dostęp do poszkodowanej kobiety i pomogli zespołowi pogotowia ratunkowego wydobyć   z uszkodzonego samochodu. Obrażenia odniosła również jadąca z nią 16-letrnia córka, która wraz z matką po fachowym zaopatrzeniu przez służby medyczne zostały przewiezione do średzkiego szpitala. Osoby podróżujące nissanem nie odniosły obrażeń.

W piątek 13 stycznia doszło serii tragicznych wypadków na drodze krajowej nr 11. Około godz. 17.15 w Wolicy Pustej kierowca forda focusa potrącił przechodzącego przez jezdnię 48 letniego mieszkańca Aleksandrowa. Mężczyzna trafił do szpitala w Jarocinie. Nie udało się go uratować. Po 45 minutach również w Wolicy Pustej samochód dostawczy mercedes sprinter potrącił 62 letniego mieszkańca tej miejscowości. Poszkodowany w wyniku odniesionych rozległych obrażeń zmarł w szpitalu. Dwie godziny później na wiadukcie średzkiej obwodnicy miał miejsce następny wypadek. Samochód ciężarowy najechał na idącego drga kolejnego Mężczyznę. 35 – latek z  ciężkimi obrażeniami został przewieziony do średzkiego szpitala.  Na miejscu wypadków wspólne działania ratownicze prowadziły ekipy pogotowia ratunkowego, policji i straży Pożarnej z JRG w Środzie Wlkp. i Jarocinie oraz OSP z Klęki i Nowego Miasta.

Tekst, foto: st. kpt. Mirosław Frąckowiak

 

Zobacz więcej 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: Opis: C:\d\sroda\pic\a-colbar.gif