DSC 2249W dniu 15 sierpnia około godziny 18:30 przez teren powiatu średzkiego przeszła burza z obfitymi opadami deszczu i porywistym wiatrem.


W skutek nawałnicy strażacy byli dysponowani do dużej liczby zdarzeń związanych z likwidacją silnie wiejących wiatrów. Łącznie strażacy interweniowali 52 razy, w żadnym z odnotowanych zdarzeń na szczęście nie ucierpieli ludzie a działania polegały głównie na usuwaniu połamanych drzew i gałęzi z dróg oraz chodników a także zabezpieczeniu miejsc przy zerwanych liniach energetycznych. Dwie interwencje polegały na zabezpieczeniu uszkodzonych dachów na budynku mieszkalnym i gospodarczym. Tak duża ilość zdarzeń wymagała podniesienia stanów osobowych Komendy Powiatowej PSP na polecenie Komendanta Wojewódzkiego. W prowadzonych działaniach zaangażowane były siły i środki z JRG Środa Wlkp. i wszystkie jednostki OSP z KSRG z Nowego Miasta, Krzykos, Zaniemyśla, Brodowa, Klęki, Pięczkowa i Dominowa oraz jednostki OSP z Koszut, Mącznik, Sulęcina i Sulęcinka.
To już po raz drugi podczas tegorocznych wakacji miały miejsce tak groźne zjawiska pogodowe na terenie naszego powiatu. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w czasie burzy i zachęcamy do korzystania z bezpłatnego Regionalnego Systemu Ostrzegania oraz porad zamieszczonych na stronie internetowej Komendy Powiatowej PSP w Środzie Wlkp.
Tekst: st. kpt. Bogusław Podgórski, zdjęcia: Wojciech Szymanowski